Kérdése van? Írjon nekünk: info@fakucko.eu

Blog

A fejlesztő játékok útvesztőjében – óvodás kortól kisiskolás korig

Katica
A fejlesztő játékok útvesztőjében – óvodás kortól kisiskolás korig

Szülőként az a célunk, hogy gyermekeinkben az egész életen át tartó tanulás szeretetét ápoljuk. Ha megfelelő eszközöket és lehetőségeket biztosítunk számukra, akkor a folyamatos fejlődés és felfedezés útjára állíthatjuk őket.

Számos fejlesztőközpont a játékalapú tanulásra helyezi a hangsúlyt, és ennek előnyei óriásiak. Az oktatójátékok fontos részét képezik a gyermek fejlődésében, és tartós hatást gyakorolhatnak iskolai teljesítményére. A rendelkezésre álló számos lehetőség miatt nehéz lehet eldönteni, hogy mely játékok a legjobbak gyermeked számára. Ezért ebben a fejlesztő játékokról szóló blogcikkünkben felfedjük a játékalapú tanulás négy típusát, és ezekhez tartozó néhány játékot is megvizsgálunk.

Mitől jó egy oktatójáték?

  1. Sokoldalúság: A legjobb oktatási játékok gyermekével együtt nőnek. Válasszon olyan játékokat, amelyek különböző összetettségi szintet kínálnak, vagy többféleképpen használhatók, így biztosítva a hosszan tartó érdeklődést és tanulást.
  2. Tartósság: A gyerekek nagyon energikusak lehetnek játék közben. Válasszon olyan masszív, természetes anyagokból készült játékokat, amelyek ellenállnak a lelkes játéknak.
  3. Készségfejlesztés: Egy hatékony oktatójátéknak hozzá kell járulnia bizonyos készségek fejlesztéséhez. Legyen szó problémamegoldásról, finom motoros készségekről vagy kreativitásról, gondoskodj arról, hogy a játék összhangban legyen gyermeked fejlődési szükségleteivel. 

 

Mi az a játékalapú tanulás?

A gyerekek úgy értelmezik a világot, hogy felfedezik környezetüket, interakcióba lépnek más gyerekekkel, bepiszkolódnak (és olyan tárgyakkal játszanak, mint például a szivárványok és az építőkockák.
Tehát a  megoldás nem a feladatlapokban rejlik, hanem a megfelelő játékok kiválasztásában, hogy gyermekünk minél aktívabban töltse az idejét, mialatt számos készsége fejlődik.

A játékalapú tanulásnak négy fő területe van: Érzékszervi játék, drámajáték, manipulatív játék és kognitív játék.

1. Érzékszervi játék

A gyerekek érzékszerveiket használják a világ felfedezésére. Az érzékelés, érzékszerveink fejlesztésébe beletartozik, a tapintás fejlesztése, az ízlelés, a látás fejlesztése, szín-és formafelismerés és még megannyi terület. Az a sok összenyomás, kenés, felszedés és mozgatás nagyszerű módja annak, hogy megerősítsd gyermeked ujjaiban és kezében lévő kis izmokat. Az érzékszervi játék javítja kézügyességüket, ami azt jelenti, hogy idősebb korukban erősebb lesz a ceruzafogásuk.
A nyílt végű játékok, mint például az építőkockák, szivárványok vagy a homoktáblák nagyszerű módja annak, hogy a kis elméket a dobozon kívüli gondolkodásra ösztönözze. Nincs rossz módja annak, hogy játsszanak vele, csak szórakozhatnak.

Homokírás – fejlesztő táblákkal

 

 Miért jó a homokírás?

  • fejleszti a finommotorikát
  • fejleszti a memóriát
  • segít a gyermekeknek kialakítani a megfelelő sortávolságot
  • segít a betűk balról jobbra/ fentről lefelé történő írásában

Mindössze egy kis homokot, vagy rizst, lencsét - vagy bármi, ami épp kéznél van -  szükséges önteni a tálcába, és már kezdődhet is a móka!
A tálcán kialakított sínbe pedig különböző játékos feladatokat rejtő kártyákat helyezhetsz. Válogass itt homokozó tálcáink között.

 Stockmar méhviaszgyurma

Szintén a finom motorikus készségek és a kreativitás fejlesztéséhez kiváló eszköz lehet a méhviaszgyurma, amely teljesen más, mint a többi, sokak által már megszokott gyurma. A STOCKMAR méhviaszgyurma rendkívül sokoldalú és tiszta. A kezdetben kemény konzisztenciája megváltozik a kéz melegségére (kisebbeknek ajánlott előlágyítani), alakíthatóvá válik, és lehetővé teszi az összes elképzelhető  - akár térbeli forma elkészítését. Érdemes kisebb golyókként tárolni, úgy egyszerűbben lehet átmelegíteni,  formázni.

 

2.Drámajátékok - Szerepjátékok

A gyerekek többsége imád beöltözni, egy mesevilágot teremteni. Mindeközben megtanulnak játszani másokkal, fejlesztik a beszélgetési készségeket, és szabadjára engedik képzelőerejüket. Ez egy fantasztikus módja a nyelvi készségeik fejlesztésének és a problémák megoldásának.

Legnépszerűbbek az orvosi bőröndök, pénztárgépek, szerszámos övek, és ezek mellet kiemelném a következő játékokat:

                        Sarah’s Silks selyemjátékok

A Sarah’s Silks selyemjátékok egy nyíltvégű játékok, inspiráló, varázslatos játékok, amelyeket a gyerekek újra és újra játékba hívnak. A selyemkendők egyszerűsége és nyitottsága közvetlenül a gyermek kreatív potenciálját aknázza ki.

 Én mesém mesekártyák

Az Én mesém mesekártyákkal nemcsak a gyermek szókincse fejlődik, hanem a mesealkotás közben a lelkében rejlő apró vagy nagyob

b sérelmek kerülnek feldolgozásra, ezáltal oldja a gyermekben a feszültséget. A mesekártyák gyönyörű képei segítik őt a saját meséje megalkotásában. Ugyanazokkal a kártyákkal is rengeteg különböző történet születhet. Nézd meg itt, hogy miért ajánljuk minden gyermeknek!

 3.Manipulatív játékok

Fejleszd gyermeked gondolkodási készségeit és finommotorikus készségeit azáltal, hogy ilyen játékokkal leped meg őket.

 

 Makemaki ügyességi játék

 

Szeretném kiemelni ezt a fantasztikus, szórakoztató Sushi készítő társasjátékot, amellyel akár egyedül is játszhat a gyermekünk, de a felnőtteknek is igazi kihívást jelent. Miközben újabbnál újabb recepteket készít el gyermekünk, rendkívül precíz és aprólékos munkával, játszva fejlődik a finom motorikus készsége, a koncentrációjatérbeli tájékozódása és problémamegoldó képessége. Kevés ilyen szuper játékkal lehet találkozni. Jaj, és persze teljes mértékben fenntartható, csupa fa. Itt tudhattok meg többet róla.

ELOU Buborék építő

 

Ezt az igazán fenntartható, strapabíró, fejlesztő játékot több fejlesztőközpontban is használják már, iskolás és óvodás korosztály számára egyaránt kiváló választás. A maga egyszerűségét mutatva a négy különböző méretű parafagolyót kell a gyermeknek egymásra helyeznie (ezek nem a megszokott, piacon elterjedt parafajáték érintését keltik, hiszen ezek speciális eljárási módon készülnek Portugáliában, vegyszermentesen, rendívül strapabíróak). A bátrabbak megpróbálhatják tetszőleges sorrendben is - egyensúlyozva, lassú mozdulatokkal - egymásra helyezni. Ez a fejlesztő játék elősegíti az alapvető térbeli tájékozódást és az egyensúlyérzék, szem- kéz koordináció fejlődését, miközben maximálisan hozzájárul a gyermek koncentrációs készségének növeléséhez. Ha te is örülnél egy ilyen fejlesztőjátéknak, akkor most kedvezményesen megvásárolhatod itt .

Hasonló türelemjáték az Elou parafa kavics is.

 

  Grimm’s golyó fűzögető

 

A fűző játék az egyik legkiválóbb finom motorikus készséget megedző játékok egyike, amely fantasztikus hatással van az írást előkészítő folyamatokra. A Grimms szivárvány golyó fűzegető remek matematikai játékra hív akár otthon, akár az osztályteremben. A gyerekek ezeknek a segítségével könnyebben megértik a mennyiségek közötti különbséget.

 

4.Kognitív játékok

A megfelelő játékok segítségével a gyerekek fejleszthetik kognitív képességeiket, mint például az észlelés, az emlékezés, a gondolkodás és a problémamegoldás. Kiváló választás lehetnek a memóriajátékok, kirakók, kreatív játékok, társasjátékok és természetesen a nyíltvégű építőjátékok.  

 

Sorozatkészítő fa fejlesztő játék feladatlapokkal

 

Ez a logikai fajáték egy 30 lyukból álló játéktáblából, 30 darab színes fogantyúból és 20 feladatkártyából áll, melyek mindegyike egy megoldandó feladatot ábrázol. A játékkal fejlődik a finommotorika, az irányérzék, a koncentráció, a szem-kéz koordináció, a szín-és formafelismerés, a helyzetek felismerése, a tapintásos érzékelés, a kitartás és a türelem, ezért fejlesztő eszköznek kiváló gyerekjáték.

 

Grimm's térbeli kreatív játék

 

Hozzál létre kétdimenziós grafikai mintákat és háromdimenziós formákat ezzel a gyönyörű Kreatív térbeli kirakóval a Grimm's-től. A térrel való gyakorlati játék és építés felbecsülhetetlen értékű a finommotorika, a szem- kéz koordináció és a térbeli gondolkodás készségeinek fejlesztésében.

 

Camelot Junior fa fejlesztő játék

 

A játék építős jellegéből adódóan hatékonyan segíti a szem-kéz koordináció erősítését és a finom motorika fejlődését. Az építőelemek színei fontos információt hordoznak, hiszen csak a megengedett színű blokkokat használhatjuk. A játék első fázisában, amikor a piros és narancssárga elemekből a kiindulási állapotot állítjuk össze, a megfigyelő képesség kap kiemelt szerepet. Ezután a gyermek a logikus gondolkodása és a rész-egész látásmódja segítségével tudja megoldani a térbeli „kirakó” feladatot

 

Az oktató játékok a legjobb eszközök a gyerekek szórakoztatására és tanulására a mindennapokban. Ha ezeket a játékokat beépíted gyermeked napi rutinjába, akkor garantáltan elősegíted a kognitív, szociális és érzelmi fejlődését.

Fedezd fel a Fakuckóban található további fejlesztő játékokat is, hogy a mindennapjaitokat a szórakozás, a kreativitás és a tanulás ideje jellemezze.